Hopp til hoved innhold
Lokalt nytt
Vil øke rekrutteringen til fiskerinæringen Skriv ut
Sist oppdatert mandag 02. januar 2012 10:24
Andenes_HavnNæringssjef Bjørnar Sellevold inviterer fiskerinæringen og skolene til et møte 9. januar. – Opplæringskontoret for Nordre Nordland har cirka 30 medlemsbedrifter, men bare en av dem er fra Andøy, sier Sellevold, som mener det er for lite i en stor fiskerikommune som Andøy.

I Andøy kommune finnes mellom 60 og 70 fiskebåter, og rundt 170 yrkesfiskere. I tillegg investeres det, både offentlig og privat i fiskerinæringen, blant annet i nyinvesteringer i båter og i havneutbygging.

- Likevel har vi for få rekrutteringsstrategirer, slår næringssjefen fast.

Opplæringskontoret for Nordre Nordland har søkt næringsstyret i Andøy kommune om 20.000 kroner til en forstudie, der Andøy er prioritert – men Sellevold vil høre hva bransjen selv mener, før han eventuelt går inn for å bevilge midler.

- Målet er å få en arbeidsgruppe i gang med arbeidet, og tenke høyt sammen om hvilke konkrete rekrutteringstiltak som vil fungere best, og ha størst virkning blant unge i Andøy, sier Sellevold, som håper at det på sikt kan satses på et langsiktig prosjekt for å øke rekrutteringen til næringen.

- Møtet blir avholdt på Norlandia Andriken hotell 9. januar, avrunder han.