Pengene kommer fra Nasjonal tilskuddsordning for inkludering av barn i lavinntektsfamilier (Bufdir).
- Dette gir oss muligheten til å satse enda mer på sosialt utjevnende tiltak som kan forebygge utenforskap, forteller Katja Larsen, folkehelsekoordinator i kommunen.
Midlene skal brukes til ferieklubb, aktivitetskort og BUA. BUA er en nasjonal ordning hvor alle kan få låne sports- og fritidsutstyr gratis.
Prosjektet Innaførr
Gjennom prosjektet Innaførr jobber kommunen med å forebygge ensomhet blant utsatte grupper i befolkningen.
- Målet er å gjøre det enklere for utsatte grupper å delta i samfunnet. Det kan blant annet bidra til å forebygge utfordringer knyttet til rus og psykisk helse senere i livet, forklarer Larsen.
Flere avdelinger samarbeider
Det er flere ulike avdelinger i kommunen som jobber sammen mot ensomhet. Arbeidet som gjøres for å forebygge utenforskap er viktig for å legge til rette for at alle innbyggerne i kommunen skal ha en så god helse som mulig.
Viktige faktorer for god folkehelse er sosiale relasjoner, en meningsfull fritid, inkludering og deltakelse i arbeidslivet.